نظرسنجي

كاربر گرامی وضعیت فعلي وب سايت اطلاع رساني سازمان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

مطلوب 26.0%
نسبتاٌ خوب 14.7%
متوسط 14.6%
نامطلوب 44.7%


مشاهده نتايج

ضایعات ساختمانی

ساماندهی مدیریت نخاله های ساختمانی در شیراز

فعالیت های ساماندهی مدیریت نخاله ها در شیراز در قالب سه عنصر جمع آوری ، حمل و دفع صورت می گیرد . برای هر یک از این عناصر برنامه هایی به اجرا در آمده و در آینده نیز برنامه های تکمیلی به اجرا گذاشته خواهد شد .

مهمترین عامل در ساماندهی مدیریت نخاله های ساختمانی شناخت منابع تولید است . منابع اصلی تولید نخاله های ساختمانی عبارتند از : خاکبرداری ، تخریب ، نوسازی ، تعمیرات ، حفاری ، نخاله های مربوط به فعالیت های صنعتی .

در مورد نخاله های ساختمانی مربوط به ساخت بنای مسکونی باید توجه نمود که عوامل بسیاری بر روند تولید آنها تاثیر گذارند از جمله آنها می توان به وضعیت اقتصادی مردم ، فصول مختلف سال ، مناطق شهرداری ، افزایش جمعیت ، رشد و توسعه شهر و ... اشاره کرد . در بعضی مناطق شهرداری به علت وضعیت مناسب اقتصادی مردم ساخت و ساز بیشتری صورت می گیرد . به علاوه ممکن است در بعضی فصول به دلیل وضعیت مناسبتر آب و هوایی ساخت و ساز بیشتری انجام شود که برروند تولید نخاله های ساختمانی تأثیر گذار است . نخاله های حاصل از حفاری و تخریب و خاکبرداری نیز دستخوش نوساناتی می شوند . بعضی پروژه ها مانند حفاری های مربوط به احداث خطوط جمع آوری فاضلاب شهری ، آب و یا گاز مقطعی بوده و می توان بر اساس زمان شروع و پایان پروژه ها برنامه ریزی و اقداماتی جهت جمع آوری آنها انجام داد . برای مدیریت این نخاله ها باید اقدامات موثر و هماهنگی صورت گیرد تا موجب مشکلات و ایجاد اختلال در نظم و زیبایی شهر نگردد . خاک های تولیدی حاصل از عملیات خاکبرداری با توجه به جنس و مرغوبیت می تواند مصارف مختلفی داشته باشد از جمله به عنوان مخلوط و یا خاک نباتی مورد استفاده قرار گیرد

از خاک و نخاله های مربوط به فعالیت های صنعتی می توان خاکسترهای کارخانه های آسفالت سازی ، خاک های تولیدی حاصل از کارخانجات سنگبری را نام برد .

        سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز جهت رفاه حال شهروندان محترم اقدام به دایر نمودن ستاد ساماندهی خاک و نخاله نموده است . تا قبل از تشکیل ستاد ، نخاله های ساختمانی در مکانهای مختلفی از قبیل حاشیه شهرها و کمربندی ها ، بستر رودخانه خشک و زمین های دیگر به صورت غیر مجاز ها می شده است .

در حال حاضر ستاد فعالیت خود رادر قالب موارد زیر انجام می دهد :

فعالیت های ستاد ساماندهی خاک و نخاله شیراز

1- صدور مجوز برای متقاضیان حمل و جابجایی خاک و نخاله ساختمانی

2- مدیریت جمع آوری نخاله های ساختمانی به وسیله پاکت باز و غلطان

3- نظارت برعملکرد اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای مجوز و برخورد با متخلفان

4- مدیریت دفع و دفن خاک و نخاله ساختمانی

5- مدیریت بازیافت نخاله های ساختمانی

6- مکان یابی محل دفع نخاله های ساختمانی تملک مکانهای مناسب
 

- صدور مجوز برای متقاضیان حمل و جابجایی خاک و نخاله

به منظور ساماندهی خودروهای متقاضی حمل نخاله ساختمانی و مدیریت فرایند جمع آوری و حمل و نقل پسماندهای ساختمانی، این خودروها ملزم به اخذ مجوز از دفتر ستاد ساماندهی خاک و نخاله می باشند. جهت دریافت مجوز، متقاضیان پس از مراجعه به دفتر ستاد و ارایه مدارک لازم و پرداخت حق عضویت که با تصویب هیئت مدیره سازمان مدیریت پسماند تعیین می گردد، کارت ویژه حمل ضایعات ساختمانی را دریافت می نمایند. پس از آن برای هر یک از این خودروها در ستاد، پرونده ای تشکیل شده و کلیه مشخصات خودرو از قبیل نوع، مدل، مالک، راننده، نوع فعالیت و نظایر آن در پرونده ثبت می گردد. این کارت تا پایان همان سال اعتبار داشته و متقاضی باید هر سال با واریز مبلغ تعیین شده آن را تمدید کند. در این راستا و به منظور کنترل وضعیت مجوز حمل نخاله های ساختمانی، مأموران نیروی انتظامی به همراه مأموران اجرایی این ستاد موظف به بررسی کارت کلیه ماشین آلات حمل نخاله های ساختمانی می باشند تا در صورت نداشتن مجوز، آن ها را برای تشکیل پرونده به ستاد معرفی نمایند.

 

 

 

- مدیریت جمع آوری نخاله های ساختمانی بوسیله پاکت بازوغلتان

در حال حاضر، ناوگان جمع آوری ضایعات ساختمانی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز به قرار زیر می باشد:

1-       2 دستگاه خودروی بازوغلتان

2-       78 عدد پاکت بازوغلتان

2-1-        پاکت بزرگ: 10 عدد

2-2-        پاکت متوسط: 66 عدد

2-3- پاکت کوچک : 2 عدد

 

- نظارت بر عملکرد اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای مجوز و برخورد با متخلفان

با توجه به لزوم رعایت قانون مدیریت پسماندها در امر مدیریت نخاله های ساختمانی، همچنین به منظور افزایش کارایی سیستم و صیانت از بهداشت و محیط زیست شهری، مواردی در خصوص ضایعات ساختمانی بایستی توسط شهروندان اعم از حقیقی یا حقوقی رعایت گردند که در صورت عدم رعایت این موارد با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

 

- مدیریت دفع و دفن خاک و نخاله های ساختمانی

ستاد ساماندهی خاک و نخاله سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز بر عملیات دفن ضایعات ساختمانی نظارت دارد تا دفع و دفن خاک و نخاله های ساختمانی حتی الامکان مطابق اصول فنی و بهداشتی صورت پذیرد.

 

 

- نیروهای انسانی و خودروهای فعال در بخش ستاد ساماندهی خاک و نخاله

در حال حاضر تعداد 25 نیرو شامل 19 نیروی سازمانی و 6  نیروی پیمانکار در این بخش فعالیت دارند. همچنین 4 دستگاه مزدا، 1 پیکان، 1 پراید سواری و 2 خودرو بازوغلتان در اختیار این ستاد می باشد.

شایان ذکر است 6 نیروی پیمانکار وظیفه تسطیح خاک و نخاله  به وسیله 1 دستگاه بولدزر را در شبانه روز بر عهده دارند. همچنین تعداد 5 گشت ویژه ساماندهی خودروهای حمل خاک و نخاله در شبانه روز و همراه با یک مامور نیروی انتظامی ، وظیفه گزارش و پیگیری تخلفات را بر عهده دارند.

 

- عملکرد آماری ستاد ساماندهی خاک و نخاله
            
            میانگین روزانه تناژ خاک و نخاله ساختمانی در سال های 1390-1388
 

 

سال

جمع کل تناژ سالیانه

میانگین روزانه تناژ

نرخ رشد نسبت به سال ماقبل (%)

1388

1246092

3414

15

1389

1678754

4600

35

6 ماه اول 1390

753126

4050

12-

 

 

 

 

 
 


تاريخ بروز رساني : شنبه 24/10/90 ساعت 10:19