نظرسنجي

كاربر گرامی وضعیت فعلي وب سايت اطلاع رساني سازمان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

مطلوب 26.0%
نسبتاٌ خوب 14.7%
متوسط 14.6%
نامطلوب 44.7%


مشاهده نتايج

تفکیک از مبدا

 

- مدیریت بازیافت

به طور کلی امروزه به موضوع بازیافت و استفاده مجدد، به عنوان یک اصل ضروری توجه می شود و یکی از گام های اساسی در جهت تأمین نیازهای بشری در زمینه مواد و انرژی محسوب می گردد. باید به یک نکته خیلی مهم اشاره کرد و آن این است که توسعه فعالیت های بازیافت و استفاده مجدد، تابع ایجاد فرهنگ بازیافت در جامعه است و ایجاد فرهنگ، بدون اجرای برنامه های آموزشی و علمی مداوم و مناسب، میسر نخواهد بود.

در کشور ما، بازیافت مواد علاوه بر جنبه های اقتصادی، ریش در فرهنگ و دستورات مذهبی دارد. در دهه های اخیر، رواج بسیار گسترده فرهنگ مصرف و استفاده بی رویه از منابع طبیعی و در نتیجه آن ایجاد مشکلات رو به رشد جمع آوری و دفع پسماندها، توجه برنامه ریزان و مدیران شهری را به بحث بازیافت معطوف نموده است.

سازمان تنظیف و بازیافت مواد شهرداری شیراز در پی ادغام با سازمان خدمات شهری در سال 1377 خدمات خود را به صورت مدیریت واحد در جهت تسریع در امور خدماتی وبازیافت آغاز نمود. با توجه به اینکه تا قبل از سال 1377، عملاً فعالیتی در جهت جمع آوری و سازماندهی مواد قابل بازیافت تولید شده در مراکز تولید (منازل، مدارس، ادارات و صنوف) صورت نمی گرفت، بنابراین مقرر گردید برنامه ریزی های لازم در خصوص موارد فوق صورت پذیرد. بنابراین جمع آوری مواد قابل بازیافت، از بزرگترین مرکز تولید (منازل) آغاز گردید. در این خصوص طرح تفکیک از مبدأ در منازل از سال 1377 آغاز و تاکنون ادامه دارد. در سال های اولیه با تعداد خودروهای محدود (2، 3 خودرو)، عملیات جمع آوری از درب منازل آغاز گردید و تاکنون که تقریباً 70 خودرو مشغول فعالیت می باشند ادامه دارد.

در اسفند ماه 1383، جمع آوری مواد قابل بازیافت طی قراردادی به پیمانکار بخش خصوصی واگذار گردید. بدین منظور 23 دستگاه خودروی نیسان و 3 دستگاه خاور، منحصرا جهت جمع آوری مواد قابل بازیافت در اختیار پیمانکار قرار گرفت. مراجعه جهت جمع آوری مواد هر یک ماه یکبار صورت می گرفت و جهت ذخیره مواد توزیع نایلکس سفید و نارنجی به درب منازل انجام می گردید. در سال 1385 با برنامه ریزی ها و تمهیدات صورت گرفته و  نظارت تمام وقت، اقدام به توزیع انواع مخازن  ویژه ذخیره سازی مواد قابل بازیافت در مجتمع های مسکونی، معابر و میادین گردید و دوره مراجعه خودروها جهت جمع آوری مواد نیز از یک ماه به 14 روز کاهش یافت که با توجه به آمار پیوست شده، در این سال نسبت به سال 1383، 42 درصد رشد داشته ایم. در سال  1386 نیز سازمان اقدام به توزیع مخازن ویژه ذخیره سازی کاغذ باطله در مدارس 4 ناحیه آموزش و پرورش به تعداد 5000 عدد نمود. از 180000 خانواری که تحت پوشش توزیع سبد تفکیک مواد قابل بازیافت قرار گرفته اند 130000 سبد در سالهای 1386 تا 1388 توزیع گردیده است که تأثیر به سزایی در افزایش تناژ و تفکیک مواد بازیافتی داشته است که آمارها در این خصوص کاملاً گویا می باشند. در سال 1387 طی قرارداد دیگری اجرای طرح تفکیک از مبدأ  به شرکت بازیافت سبز شیراز محول گردید. این شرکت در ابتدا با تعداد تقریباً 25 دستگاه خودرو در سطح شهر فعالیت داشته و تا پاین سال 1389 با 38 دستگاه خودروی سازمانی و تحت پوشش قرار دادن تقریباً 32 دستگاه خودروی متفرقه در سطح شهر  اقدام به جمع آوری مواد قابل بازیافت می نماید. میزان مواد قابل بازیافت در طرح تفکیک از مبدأ در سال 1389 نسبت به سال 1385 ، 403 درصد افزایش یافته است که میزان قابل توجهی می باشد. همچنین در فواصل سال 87 تا 89  فعالیت هایی صورت گرفت که در راستای تشویق شهروندان به تفکیک مواد قابل بازیافت، حدود 1152 عدد مخزن 240 لیتری پلاستیکی چرخ دار با آرم و مشخصات ویژه جمع آوری مواد قابل بازیافت در مجتمع های مسکونی زیر 30 واحد با مجموع حدود 9936 واحد مسکونی و تعداد 383 عدد مخزن 660 لیتری ویژه بازیافت در واحدهای مسکونی بالای 30 واحد با تعداد واحد 16670 واحد مسکونی قسمتی از این فعالیت ها است. بعلاوه در فاصله سالهای 1385 تا 1390 تعداد 140000 کارتن پلاست (مخازن ویژه منازل ویلایی کمتر از 3 واحد) توزیع شده است. -  در فاصله سالهای 1388 تا شش ماهه اول 1390 مجموعا حدود 000/000/20 کیلوگرم مواد بایافتی جمع آوری شده است. از طرفی در جهت جلب مشارکت اقشار بیشتری از مردم طی سال 1389، این سازمان اقدام به ایجاد غرفه های خرید مواد بازیافتی در نقاط مختلف نموده که در این غرفه ها شهروندان با ارائه مواد قابل بازیافت خود کالا دریافت می کنند.

 

- فعالیت های مدیریت بازیافت

 1.  نظارت بر اجرای طرح تفکیک از مبدأ مواد قابل بازیافت توسط پیمانکار.

2.   طراحی، نصب و نگهداری ( شستشو، رنگ آمیزی و تعمیر) مخازن زباله و بازیافت.

نظارت بر اجرای طرح تفکیک از مبدأ مواد قابل بازیافت توسط پیمانکار نیز شامل موارد ذیل است.

- نظارت بر جمع آوری مواد قابل بازیافت واحدهای مسکونی بر اساس حدودبندی تهیه شده توسط سازمان.

- نظارت بر جمع آوری مواد قابل بازیافت از صنوف، ادارات و مراکز آموزشی.

- نصب و توزیع مخازن ویژه مواد قابل بازیافت شامل :

ü        توزیع مناسب نایلکس سفید و نارنجی.

ü        توزیع مخازن کارتن پلاست ویژه ذخیره سازی مواد قابل بازیافت منازل مسکونی 3 واحد به بالا و جمع آوری منظم مواد.

ü        توزیع مخازن پلاستیکی 240 لیتری ویژه ذخیره سازی مواد قابل بازیافت مجتمع های مسکونی کمتر از 50 واحد.

ü       توزیع مخازن پلاستیکی 660 لیتری ویژه ذخیره سازی مواد قابل بازیافت مجتمع های مسکونی بیش از 50 واحد.

ü       نصب مخازن فلزی 660 لیتری ویژه معابر.

ü       نصب مخازن فلزی 360 لیتری ویژه معابر پر تردد.

 

 

- نظارت بر عملکرد روزانه مأمورین جمع آوری طبق فرم های موجود.

- نظارت بر پردازش و چگونگی تفکیک ثانویه مواد قابل بازیافت در انبار بازیافت.

- نظارت بر فروش مواد قابل بازیافت.

- استخراج اطلاعات، میزان مواد قابل بازیافت جمع آوری شده در مقاطع مختلف زمانی جهت برنامه ریزی های آتی و تقویت و افزایش میزان جمع آوری مواد قابل بازیافت. 

- تشویق شهروندان به جداسازی مواد قابل بازیافت از سایر پسماندها از طریق آموزش چهره به چهره، توزیع بروشور و اطلاع رسانی.

طراحی، نصب و نگهداری ( شستشو، رنگ آمیزی و تعمیر) مخازن زباله و بازیافت نیز موارد ذیل را شامل می گردد.

- طراحی و تولید مخازن

- نصب مخازن

- تعمیر مخازن

- شستشوی مخازن
 
تصاویری از خودروهای فعال در بخش تفکیک در مبداً

 تاريخ بروز رساني : شنبه 24/10/90 ساعت 11:38