نظرسنجي

كاربر گرامی وضعیت فعلي وب سايت اطلاع رساني سازمان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

مطلوب 26.0%
نسبتاٌ خوب 14.7%
متوسط 14.6%
نامطلوب 44.7%


مشاهده نتايج

بیوگاز

طرح بیوگاز و تاریخچه آن در شهر شیراز

با توجه به خطرات و مضرات گازهای متصاعده از دفن بی هوازی و جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی و همچنین جلوگیری از انفجارات ناشی از این گازها ( متان ، دی اکسید کربن ، نیتروژن و ... ) برای اولین بار در کشور در سال 1378 با دفن 18 تن زباله در دو لایه در یک چاهک با ابعاد 6×5/2 ×5/2متر بصورت آزمایشی عملیات استحصال بیوگاز آغاز گردید. با گازهای استحصالی یک دستگاه ژنراتور گاز سوز نصب و چندین لامپ روشن و علاوه بر آن یک دستگاه اجاق گاز ، یک دستگاه آبگرمکن نصب و راه اندازی گردید.

اهداف طرح :

ساماندهی گازهای حاصل از واکنش های بی هوازی مواد آلی موجود در زباله

حفظ محیط زیست

کاهش گازهای گلخانه ای

جایگزینی مناسب و پایداری برای سوخت های فسیلی مثل نفت و زغال سنگ

کاهش آلاینده های مثل دی اکسید کربن

تولید انرژی الکتریسیته

ایجاد الگوی برای شهرها و روستاها و حتی هر جای که انسان زندگی می کند و پسماند تولید می کند.

عوامل مؤثر بر بازده تولید گاز :

درصد مواد آلی موجود در زباله

درصد رطوبت در محل دفن

تجزیه پذیری مواد آلی ( فساد پذیری )

دما

کاربرد بیوگاز :

الف : مصرف مستقیم

ب  : سوخت احتراقی متصل به ژنراتور تولید برق

ج : تولید ترکیبی گرما و برق

د  : بهسازی و ارتقاء کیفیت تا حد گاز طبیعی برای مصرف خودرو و یا تزریق به شبکه گاز شهری   
 

طرح استحصال بیوگاز در دفنگاه پسماندهای شیراز و تبدیل آن به انرژی

سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، در سال 1378 برای اولین بار در کشور عملیات جمع آوری، استحصال و سوزاندن بیوگاز در 18 مشعل در دفنگاه را به اجرا درآورد و در سال 1384 با مشارکت سازمان انرژی های نو ایران(سانا) مطالعات امکان سنجی با هدف احداث یک نیروگاه بیوگاز سوز یک مگاواتی برای حداقل 13 سال به انجام رسید و مقرر گردید برق تولیدی با نرخ تضمینی به شرکت برق منظقه ای فروخته شود که عملیات کلنگ زنی احداث این نیروگاه مهرماه سال 1386 انجام شد که همزمان با  سفر ریاست محترم جمهور به شیراز در دی ماه سال 1388 به بهره برداری رسیده و برق تولیدی وارد مدار گردید.

 

 

مشخصات نیروگاه بیوگاز سوز شیراز

نیروگاه بیوگاز سوز سایت دفن پسماند شیراز در مساحتی یک هکتاری که شامل دو واحد موتور ژنراتور بیوگاز سوز به ظرفیت 500 کیلو وات بوده که از طریق پست اصلی به شبکه 20 کیلو ولت توزیع برق شیراز متصل شده است.گاز مصرفی دو نیرو گاه 740 متر مکعب در ساعت می باشد این نیروگاه در هر سال 8/7188 مگاوات ساعت در سال برق تولید خواهد نمود با توجه به ظرفیت و پیش بینی افزایش گازهای تولیدی همچنین حجم پسماندهای شهر شیراز امکان توسعه طرح برای تولید حداقل 6 مگاوات برق فراهم می نماید.

 

 

دریافت اعتبارات مکانیسم توسعه پاک(CDM: Clean Development Mechanism)

کشورهای عضو معاهده تغییرات آب و هوا در سال 1997  در شهر کیوتو ژاپن به اجماع پذیرفتند که انتشار گازهای گلخانه ای به گونه ای در دوره 2008 الی 2012 به میزان 5 درصد کمتر از سطح انتشار این گازها در سال 1990 برسد. به همین دلیل کشورهای با اقتصاد پیشرفته جهان مجبور به کاهش گازهای گلخانه ای با سهم متفاوتی شدند و جمهوری اسلامی در سال 1384 به این پروتکل پیوست. یکی از مکانیسم های جهت حصول به اهداف پروتکل،(CDM) می باشد که در این مکانیسم یک کشور توسعه یافته در یک کشور در حال توسعه در جهت کاهش گازهای گلخانه ای سرمایه گذاری نموده و گواهی کاهش انتشار (CER ) دریافت می نماید. سایت لندفیل شهر شیراز به دلیل ساماندهی و جمع آوری گازهای تولیدی و احداث نیروگاه برق بیوگاز سوز با عنایت به اینکه گازهای تولیدی در نیروگاه سوزانده می شود و گازهای گلخانه ای کاهش می یابد می تواند گواهی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دریافت نماید که بر همین اساس برای اولین بار در کشور با استفاده از مکانیسم توسعه پاک میزان کاهش گازهای گلخانه ای به ازاء هر تن CO2(CO2 معیار سنجش گازهای گلخانه ای می باشد) 9 یورو می باشد و طی دوره پنج ساله 2013-2008 حدود 30 میلیارد ریال درآمد برای سازمان ایجاد خواهد نمود که در صورت عدم ساماندهی گازها چنین درآمدی میسر نخواهد شد.تاريخ بروز رساني : يكشنبه 25/10/90 ساعت 13:31